Akrep Burcu

Akrep Burcu

Akrep Burcu Özellikleri

Akrep'e Zodyak'ın en korkula gelmiş, çekinilen burcu olarak bakılır. Nedir Akrep'in sırrı? Yoksa kuyruğunda taşıdığı zehirden mi korkuyoruz? Bir canlı olarak Akrebe bakarsanız, onun hareketsizce bekleyen, kalıcı bir güce sahip olduğunu görürsünüz. Güç kavramı her zaman gizemi, erişilmezliği de beraberinde getirir. Akrep, sanki bir şeyler saklıyor gibidir. Suyun katı hali olan buz gibi, kendisinin büyük bir kısmını saklar, bastırır.

Akrep'teki yoğunluk öylesine güçlüdür ki, her geçen dakika yaşamın son anlarıymışçasına yaşanır. Bu burçla birlikte ölümün, değişimin uyandırdığı güçlü duyguları yaşarız. Sanki her an ölüm tehlikesi içinde böylesi bir yoğunluk kazanır, kendimizi korkulardan arındırırız. Akrep, bilinçaltının bilinçlik seviyesine erişmesidir. Onda içimizdeki şeytanın korkunç yüzünü görürüz: Akrep güç peşindedir ve bunu elde edebilmek için çevresini kontrol altına alma çabasındadır.

Bilinçaltını mantığımızla açıklayamayız. Akrep bunun farkındadır ve hayatı, rejenerasyonu, içindeki gücü hisseder. Bir duygular dünyasıdır onunki. Akrep mantığa dayanmaz; mantık kişisel değildir, geneldir. O, mantığın imkansızı ortadan kaldırdığını bilir, gerisi ise gülünçtür.

Ölümün bilincinde olmak ve kabullenmek çok yoğun duygusal bir deneyimdir. Akrep bu deneyimin tam ortasındadır. Ölüm gibi cinsellik de duygusal enerjimizin bir parçasıdır. Cinsellikte duygusal bir karşılama yaşarız. Fiziksel ihtiyaçlar bunu ancak izleyebilir.

Bir duygu jeneratörü olan Akrep, bilinçaltımızı dışarıya taşır. Cinselliğin bir duygu paylaşımı olarak ortaya çıkışı ve boşalmaya gelen rejenerasyon, geçmişi ve geleceği unutturarak bizi içinde bulunduğumuz ana taşır ve tüm enerjimizi bu biricik ana yoğunlaştırır. Bu burcun kendini devamlı şekilde incelemesi, bastırma mekanizmasının yeterince güçlü olmamasındandır. Artık biliç altı durdurulamamaktadır. Aynı incelemeyi dış dünyaya da uygulayan Akrep, bir dedektif Poirot olup çıkar. En ince detayları sessizce görür, acımasızca deşer ve yargılar. Güç artık ondadır, kaçamayız.

Akrep Burcu'nda olan tüm gezegenler, bu yapıdan paylarını alacaklardır. Venüs, bu burçta sakinlik arayışını kaybeder ve cinselliği ön plana alabilir. Burada Merkür, sezgisel ama inceleyici bir zihinsel yapı verecektir. Satürn ise duyguların paylaşımına pek olanak vermediğinden bastırma problemleri yaratabilir.

Akrep'in haritamızda belirttiği alanlarda gizleyici, tutkulu ve güç sahibi olmak isteyebiliriz. İletişim evinde Akrep, sözlere duygusal ve şiddetli bir içerik katabilir. Meslek evi olan 10. Ev'de, araştırma, güç gerektiren alanlarda çalıştığımızı gösterebilir.