Balık Burcu

Balık Burcu

Balık Burcu Özellikleri

Balık bir şair, bir mistik ya da bir hayalci olarak tamamlanışı, sona ermeyi ve bütünleşmeyi açıklar. Tüm deneyimlerden geçilmiş, olgunlaşılmıştır. Ve kaçınılmaz son gelir. Kişisel hırs ve başarı motivasyonundan çok uzakta Balık bize gülümser. Ondaki anlayış sınır tanımadan hepimizin içine giriverir. Bu burcun büyük yaratıların ve yine büyük başarısızlıkların simgesi olması, Balık'ın çok tehlikeli sularda yüzmesinden ileri gelir.

Balık, dış dünyaya karşı alıcılığımızı, izlemciliğimizi ve yavaş yavaş çözülerek eriyişimizi anlatır. Kova Burcu'nda belirli bir düşünce etrafında sağlanan zihinsel bütünlük, şimdi Balık aşamasında duygusal planda gerçekleştirilmelidir. Sınırları kaldırmak, sahip olduğumuz şekli kaybetmek, kısaca kimliğimizi kaybetmek egoya acı verecektir. Balık da hissettiği bu acıyı en aza indirmek için egosunu en aşağı düzeyde kullanmaya çalışır ve kendini başkalarına adamaya, hatta kimi zaman ziyan etmeye başlar.

Gerçek şu ki Balık özveriden hiç bir zaman gocunmaz. O başkaları ile duygusal birlikteliğe ulaşmak, bütünlüğü kucaklamak peşindedir. Hemen duygulandırabilirsiniz onu. Bir veya dokunuş onu izlenimlerin dünyasına götürecektir. Üzülmek ve ardından neşelenmek o kadar kolaydır ki. Akrep bir duygu jeneratörüydü. Balık ise bir duygu anasıdır. Çevresinde algıladığı atmosferin tonu, onun kılık değiştirmesine neden olur. Değişkendir, kendisine evrensel güçlerin ortasına olduğu gibi bırakacaktır.

Bu güç sarf etmeksizin gelen bütünlük duygusu, onu hassas bir sanatçı yapar. Ya da bir balerin. Dans etmek, vücudu duyguların eline bırakmaktır. Balık artık kendisinin de dışına çıkmıştır. Çünkü kendi iç dünyasını dış dünyanın gerçekleri haline getirmiştir. Şekilsiz, tıpkı bir pelte gibi dağılabilen bu yapı, aslında kendi kendine dönmektedir. Balık sadece hayal edecek ve istediği şekle girebilecektir. Önemli olan bilincin aşılmasıdır.

Olumsuz işleyen bir Balık ise özveriyi, kendi değerini azaltıcı yönde kullanacak, gerçeklerden uzakta sorumsuz, amaçsız her şeyi örtmeye çalışacaktır. Balık Burcu'nda düşen gezegenler hassaslık, yumuşaklık ve vericilik kazanır. Burada Venüs, en üst düzeye ulaşarak evrensel sevgiyi gösterir. Kişi karşılıksız sevmeyi öğrenmiştir. Mars ise yıkıcı enerjisini yitirecek daha pasif, dış şartlardan etki alan bir tavır alacaktır.

Balık'ın gök haritasındaki yeri hangi alanlarda daha verici, etkilenen ve kolay kötümserleşen bir mizacımız olduğunu gösterebilir. 2. Ev'de bu parasal konularda geçerli iken, 9. Ev'de kişinin inançlarını güçlendirir ve onu toleranslı biri yapar.

Sevimli Balığımız uçsuz bucaksız okyanusta kaybolup giderken, Zodyak yeni serüvene hazırlanacaktır.