Başak Burcu

Başak Burcu

Başak Burcu Özellikleri

Başak'ın çizdiği portre, Zodyak içinde en çok hor görülen ve beğenilmeyen tiplerden birini oluşturmuştur. Kap kalın gözlük camları, sinekkaydı parlayan tıraşı, ikide bir etrafın tozunu alıp sonra ellerini yıkayan sinirli tavrı, adeta onu kusursuz bir hizmetçi kılığına sokar.

Evet, Başak'a baktığımızda onun bir önceki Aslan burcu'ndan çok farklı olduğunu görürüz. Başak'ın sembolündeki bakire, el deymemişliğin, saflığın dile getirilişidir; ama hiç bir zaman deneyimsizliğin değil. Başak kendisi için pek bir şey istemez ama mükemmelliği bekler. Şimdi, Aslan'ın verdiği güvene etkinlik kazandırma zamanıdır.

Bu burcun göze batıcı özelliklerinden birisi, her ne olursa olsun belirli bir ideal kavramına sıkı sıkıya sarılması, ödün vermemesidir. Etkinlik arayan Başak, ince eleyip sık dokuyacaktır. Her şey yerli yerinde olmalı, düzen bozulmamalıdır. Kendi içindeki gücü gören Başak, durmaksızın onu amaçlarına götürecek olan şartları sağlamaya çalışır. Böylece en ufak ayrıntıyı açıklığa kavuşmalı, değerlendirmelidir.

Başak büyümek, olgunlaşmak istemektedir. Faydacıdır, gerçekçidir ve egoizmden uzaktır. Popüler astrolojinin hizmetçisi sayılan Başak, aslında kendisini başkalarına hizmet yoluyla ifade etmektedir. Pozitif katkılar sağlayacak yetenekler geliştirmek, durmaksızın çalışmak, çalışmak ve ustalık kazanmak.

Tüm bu tablo toprağın maddeyi işleyen, pratik çözümler arayan, ayrımcı, detaylara gereken önemi veren yapısını, değişken niteliğin yeni şartlara uyum sağlama yeteneğiyle birleştirirken etkin, düzenli ve yöntemli bir davranış biçimi sunuyor. Buradaki gezegenler de benzer davranışlara neden olacaktır. Başak'taki Venüs, kişinin sosyal ilişkilerinde mükemmellik arayışı yaratırken, onu "cool hearted" yapabilir. Mars ise kişinin karar alırken olayları fazlasıyla analiz ettiğini gösterirken, kimi zaman ağaçlar yüzünden ormanı görememesine neden olacaktır.

Kuşkusuz Başak, hizmet ederken kendini başkalarına adayacak, feda edecektir ama mükemmellik arayışında aşırıya kaçması, onu kendisinden bile soyutlayabilir. Başak, kendisini sevmeyi öğrenmelidir. Yoksa yalnız başkaları için değil, kendisi için de çekilmez derecede inceleyici, karar almaktan yoksun duruma düşecektir.