Koç Burcu

Koç Burcu

Koç Burcu Özellikleri

Bir bebeğin meraklı, hevesli gözlerini düşünün; ayaklandığında sağlam bir şey bırakmayan, elini sobaya sürmemeyi ancak deneyerek öğrenebilen bu masum, Koç'un canlı örneği sayılır.

Koç hayata merhaba deme gücümüzü, cesareti anlatır. Kuşkuya pabuç bırakmaz, atılır, dener ve öğrenir; çocuksudur. Koç önce hep "ben" der. Yaşama gücümüz, var olma çabamızdır. Baharın doğaya getirdiği yeniden doğuşu sembolize ederken içimizdeki ateşi canlandırır. Bize yeni başlangıçlar için heves verir.

Engel tanımayan, boynuzlarını gösteren bu yaratıktan korkmak gerekir. Çünkü o karşısında ne olursa olsun savaşa hazırdır. Koç ilkeldir. Ufak bir kıvılcımı yangına çevirebilir. Onda enerjiyi, sıcaklığı ve ataklığı yakalarız. Bu egosantrik, gerilim içindedir. Kendine savaş alanları arar durur. Korkuyu yenmek, engelleri yıkmak için bilinçli bir seçim yapmak zorundadır. Bize yepyeni gelen hiç bilmediğimiz, hiç denemediğimiz her şey karşısında Koç'un krizini yaşarız. Bir şeyler isteriz, riske atılırız, Koç'la birlikte korkularımızın üzerine çıkar, başkalarının önünde çırılçıplak kalmışçasına, heyecan yaşarız.

Koç sahip olduğu enerjisini hemen ve çabuk göstermek ister. Sporda harcanan fiziksel enerji bunun açık bir ifadesidir. Koç bağımsızlığını, başkalarından olan farkını meydan okuyarak gösterecektir. Öfkesinin adı çıkmıştır. Onu kolayca harekete geçirebilirsiniz.

Açıklık, dosdoğruluk ve diplomasiden, uzlaşıdan yana olmamak Koç'un göze ilk çarpan nitelikleridir. Koç'un enerjisini dış dünyaya yansıtması pozitif ateş elementinin doğal parçasıdır.

Koç konsantrasyondan uzak, hızlı ve sürükleyici uğraşlar içinde olacaktır. Saf bir Koç için yarın kavramı hiçbir zaman yoktur. Aman bu onun beklentilerinin olmadığı anlamına gelmez. Nerede bir Koç varsa orada bir hedef vardır. Koç, savaş çığlıklarını kolay kolay yatıştıramayacak, her an krizler, iyi yada kötü başlangıçlar peşinde olacaktır. Koç'un dokunuşu bizi öne sürükler ama onu yönlendirmek gerekir. Şipşak sonuçların uzun süre sağlam kalmayacağı açıktır. Evet, yeniyi denemek bizi geliştirecektir ama her yapılan başlangıcın somutlaştırılması da gereklidir. Koç'un olumsuz tarafı, düşmanlar yaratmaya hazır olmasıdır. Yanlış savaşlar onun sonunu getirebilir.