Kova Burcu

Kova Burcu

Kova Burcu Özellikleri

Zodyak yolculuğumuzun sondan bir önceki durağında Kova, dikkatlerimizi ötelere çekmeye başlar. Oğlak'la zirveye ulaşılmış, kişisel tatmin elde edilmiştir. Daha ileri gitmek, aşağı inmek olur. Oğlak başarılıdır ama bu başarı topluma katılmalı, paylaşılmalıdır. Kova, Evrensel Burçlar arasında insancılık, bireycilik ve ideal toplum arasındaki çelişkilerin farkında varan burçtur.

Kova'da özgürlük, Yay'ın macera arayışı heveslerinin de dışına taşar ve "bu özgürlükle ne yapılabilir, ne yapılmalıdır" sorusunu sorar. Kova, kendi yolunu kendisi seçebilmelidir. Bu burcun en büyük düşmanı, sürü psikolojisinin baskısıdır. Kabul edilme arzusuyla alay eden Kova, ancak gerçeklere güveneceğini bilir. Ne görüyorsa sonuçlarına aldırış etmeksizin söylemeli, bireyciliğin sınırlarında dolaşmalıdır.

İnsanı tanrıya baş kaldırtıp, cennetten kovduran da Kova'dır. Sembolündeki dalgalar ise aslında yılan kılığındaki şeytandan başkası değildir. Aslan'da yaratıcılığını tanrıyla özdeşleştiren insan, Kova'da ona karşı gelir ve sürgün edilir ama özgürlüğünü de kazanır.

Kova çelişkilerin burcudur. Bireylere inanan Kova, onların özgürlüğü için çarpıştığını söylerden bir yandan da idealleri doğrultusunda kurallar koyar. Sınırlamaları ile bir otorite haline gelir. Bu kısır döngüyü her devrimin ardından görebiliriz. Kralı devirenlerin kendi krallıklarını ilan edişi, bizi şaşırtmamalı.

Kova özgürlüğü bağışlar ama bu özgürlükten nasıl zevk alacağımızı dikte etmeden de duramaz. Bu arkadaşlık ruhu taşıyan, kimi zaman anlaşılmaz ve beklenmedik davranışlarda bulunan yapının ikinci bir çelişkisi daha vardır ki, o da yaşadığı yalnızlık problemine bir türlü çare bulamadığını gösterir. Kova hem bireyin bağımsızlığına, farklılığına inanır hem de bireylerin aynı haklarla değerlendirilmeleri gerektiğini savunur.

Tüm bunların yanında Kova'yı olağandışı yapan, dehaya varan değişik düşünebilme gücüdür. Bu durum, belki de onun mükemmelleştirmek istediği bireyciliğinden kaynaklanır. Bu burcun Brecht'i, Çekhov'u, Darwin'i, Edison'u ya da Mozart'ı doğurduğu düşünülürse, her an tepetaklak gidebilecek insanın tarihinde Kova'nın önemli bir payının olduğu görülür. Kova, sabit niteliğiyle hem inatçıdır ve tutucudur, hem de yaşamımızı altüst edecek öneriler getirir.

Olumsuz işleyen bir Kova davranış biçimi aşırı teorik, ütopyacı, dogmatik, duygulardan uzak ve soğuk olacaktır. Bu burçta gezegenler kişisel özgürlüğü destekleyici, orjinal ve kural tanımaz biçimde çalışırlar. Örneğin, Venüs burada sevgi ilişkilerinde arkadaşça ama zor bağlanan bir tutum alabilir. Merkür Kova'da, bilimsel düşünebilme yeteneğini, beklenmedik buluşçu düşünceleri ve sezgiyi destekleyecektir.