Yengeç Burcu

Yengeç Burcu

Yengeç Burcu Özellikleri

Zodyak Kuşağı'nda karakteri kendi burcunun simgesi ile en çok özdeşleşen burç, belki de, Yengeç'tir. Sert bir kabuk, yumuşak bir iç. Yengeç kendisini korumak, güvene almak için dışarıya karşı sert ve hatta acımasız bir görünüm sergiler. Bu burç kendi başına bir evren gibidir. Bir duygu jeneratörüdür Yengeç. Her anın, dakikanın bir hafızası ve anısı vardır.

Duyarlıdır, sanki her an yara almaya hazır bir denizaltı gibi vücudunu suyun altında ya da kabuğu içinde tutmaya çalışır. Kendi yarattığı evrende yakın çevresi ile güven içindedir. Evini, kabuğunu bırakıp gitmeyi düşünemez bile. Evet, İkizler'in huzursuz edici hareketleri artık Yengeç'in hassas, korumak isteyen davranışlarıyla dengelenmelidir. Yengeç, İkizler'in tersine bizi kendi iç dünyasına götürür. Saf duygulardır bunlar. Yengeç hiç bir zaman objektif olamaz. İkizler ne kadar yüzeyselse, Yengeç o kadar derindedir.

Kendi bilincimizi, hayatın nüanslarını duyumsadığımızda Yengeç'i keşfetmiş oluruz. Yengeç günlük hayatın gürültüsünden uzakta yaşamını sürdürmeyi amaçlamaktadır. Kendisini korumalı, nasıl savunacağını öğrenmelidir. Yoksa yaralanır ve acı çeker.

Yengeç en büyük ikilemini artan ihtiyaçlarını karşılayacak yeni çevrelere girmekte yaşar. Yengeç büyümeli, kıpırdamalı, kabuğundan dışarıya uzanmalıdır. Güvenmelidir. Sevgi her zaman bir kumardır ama Yengeç bu riski kullanmalıdır.

Yengeç'te bir annenin koruyucu yumuşaklığını, merhametini, anaçlığını ve yavrusuna gerekli ihtiyaçlarını karşılama uğraşısını görürsünüz. Annelik bir Yengeç arketipidir; bize yemek pişiren sempatik aşçımız da öyle.

Bu burçta bulunan gezegenlerin savunmaya hazır, koruyucu ve santimental çalışacağını söyleyebiliriz. Yengeç'te Mars, kolay yara alan ve duygusal reaksiyonlar veren bir savaşçıdır. Yengeç eskiye, devamlı geçmişe bakan bir burçtur. Örneğin, Merkür bu burçta hafızanın güçlü olduğu, kişinin iletişim kurarken duygularının da ön plana geçtiğini gösterecektir.

Muhafazakar Yengeç, güven içinde eskiyi yaşatmak için her şeyi biriktirecektir. Onda bir anı bırakan bir taş bile atılmamalı, sonsuza dek saklanmalıdır.

Bu burcun olumsuz işleyişi ise, sahip olduğu duygusal doğanın aşırı zorlanması ile belirir. Güvenlik ihtiyacı onu dört duvar arasına alabilir. Yengeç diretir, değişiklik yapmayı kabullenmez. Onun için her şey belirli ve durağan olmalıdır. Beklenmedik şeyler onu ürkütecektir. Yengeç, üstlenmek istediği annelik rolünü devamlı oynarsa kendi gereksinimlerini göremeyecektir. Duygusal şantaja başlayacaktır.