YÜkselen Burçlar

Yükselen Burçlar

Yükselen Burçlar Yükselen Burcunuz ve Etkileri

Kişinin doğduğu gün ve saatte, doğumun gerçekleştiği yerde, Zodyak'ın Doğu Ufku'nda yükselmekte olan burçtur.

Kişinin bir şeyi yapabilme, gerçekleştirebilme, uygulama yeteneğini, sosyal ilişkilerini, huyunu, karakterini, davranışlarını gösterir. Başka bir ifadeyle Yükselen Burç, kişinin özelliklerine derinlik ve açıklık kazandırır; olumlu ya da olumsuz yanlarını zayıflatır veya güçlendirir. Daha ziyade 30 yaşından sonra önem kazanır.

Kişinin Öz Burcu, Yıldız Haritası'nın pek önemli olmayan bir Ev'ine düşmüşse, o zaman Yükselen Burç "tipi" çizmekle kalmaz, kişiliği de oluşturur. Mesela; 4 Ağustos'ta doğan kimse Aslan burcunda doğmuştur. Yani Öz Burcu Aslan'dır. Sabah 10'da doğduğunu farzedelim. Bu durumda Yükselen Burcu Terazi'dir. Yani, 4 Ağustos günü saat 10'da doğan kimse "Aslan - Terazi"dir. Öz yıldızı da Güneş'tir. Çünkü Güneş, Aslan Burcunu yönetir. Yükselen yıldızı ise, Terazi'nin temsilcisi olan sevgi, güzellik yıldızı Venüs'tür. Bu durumda kişi "Aslan + Terazi + Güneş + Venüs" etkisindedir.

Kişinin Öz Burcu ile yükselen burcu aynı ise; burcun bütün özellikleri iki misli güçlenerek ortaya çıkar. Mesela; 4 Ağustos günü saat 06'da doğan kimsenin hem Öz Burcu, hem de Yükselen Burcu Aslan'dır. Bu durumda kişi, tam bir "Aslan + Aslan"dır. Öz Yıldızı ve Yükseleni Güneş'tir. O halde kişi: "Aslan + Güneş + Aslan + Güneş"dir.

Yükselen Burçlar Yükselen Burcunuzu Öğrenmek için tıklayın

YÜKSELEN BURÇ NASIL BULUNUR?

Burçlar ve Yılın günlerinden oluşturularak birbirlerine çakıştırılan grafikteki çifte çember sisteminden yararlanarak "Yükselen Burç" kolaylıkla bulunabilir.

Önce dış çemberde, yaklaşık 15'er günlüğe ayrılmış bölümlerde, kişinin ayın kaçında doğduğu bulunur ve ardından, gece yarısından kaç saat sonra doğduğu hesaplanır. Diyelim ki, sabah 07'de doğmuş. Doğum günü sayısından, saat yönünün aksi istikamete doğru 7 nokta sayılır. 7. noktanın karşılığı olan burç, kişinin Yükselen Burcu'dur. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır: Saat yönünün aksi istikametteki noktaları sayarken doğum gününün bulunduğu noktadan değil bir önceki noktadan başlanır. Mesela, 10 Nisan tarihinde sabah saat 03'te doğan kişinin Yükselen Burcu şöyle bulunur.

10 Nisan, dış çemberin İlkbahar bölümündedir. Buna göre 5 Nisan - 19 Nisan yazılı bölüme "X" işareti konur. Doğum gece yarısından 3 saat sonra olduğuna göre, saatin aksi yönüne doğru işaretli bölümden bir öncekinden başlayarak 3 nokta sayılır. Böylece 21 Mayıs - 5 Haziran yazılı bölüme gelinmiş olur. Bu bölümü, iç dairedeki karşılığı Kova Burcu'dur.

O halde, 10 Nisan'da saat 03'te doğan kişinin yükselen burcu Kova Burcu'dur. 10 Nisan'da doğan bu şahıs, Koç burcundan olduğu halde, davranışlarında Yükselen Burcunun etkisiyle Kova Burcunun özellikleri de vardır.

Aynı şahıs saat 15.00'te doğmuş olsaydı, o takdirde işretli bölümden itibaren yine saatin aksi istikamete doğru 15 nokta saymak gerekecekti. Böylece 15. noktanın iç dairedeki karşılığı olan Başak Burcuna varılmış olacaktı. Yani, Başak Burcu Yükselen Burç olacak ve o şahsın Koç Burcundan olmasına rağmen davranışlarında Yükselen Burcu, Başak'ın etkisi de olacaktır.

Burçlar hareket halinde olduğu için Doğu ufkunda her 2 saatte bir yeni Burç yükselir. Dolayısıyla da Yükselen Burcu bulabilmek için kişinin doğum saatini ve varsa dakikasını bilmesi gerekir.